FUAT HÜSNÜ KAYACAN d.1879 İstanbul-ö.1963 İstanbul

Türk futbolunda efsane isimler olduğu gibi, efsanelerin efsanesi deyiminin karşılığı Fuat Hüsnü Kayacan dersek yanlış olmaz. O, ilk Türk futbolcusu olarak tarih kitapları arasında ki yerini çoktan aldı. Mekteb-i Bahriye öğrencisiyken yeni yeni kendini gösteren futbol faaliyetlerini yakından takip etmeye başlamış ve bu müthiş oyunu oynamayı kafasına koymuştu. Büyük bir hevesle, İngiliz arkadaşlarından aldığı topla önce kendi oynamaya başlamış daha sonra yakın arkadaşları ve Kadıköy, Moda'da ikamet eden Türk gençlerden bir ekip kurarak, ilk Türk Futbol Takımı olan Black Stacking (Siyah Çoraplılar) takımını 1901'de kurar.

Takımına yabancı isim vermesinin sebebi ise o dönemde Müslüman Türk gençlerinin futbol oynamasının ve cemiyet kurmasının yasak olmasıdır. 26 Ekim 1901'de Papazın Çayırı'nda Rumlardan kurulu futbol takımıyla maç yapan Siyah Çoraplılar maçı 5-1 kaybetti. Takımın tek golünü ise Fuat Hüsnü Bey atarak gol atan ilk Türk Futbolcusu oldu. Baskı rejimi dolayısıyla ilk Türk takımının ilk maçı aynı zamanda da son maçı olmuştu.

Fuat Hüsnü tüm yasaklamalara rağmen içinde ki futbol ateşini söndürememiş ve ''Bobby'' takma adıyla İstanbul'daki İngiliz takımlarında oynamaya başladı. 1903'de rejimin biraz daha yumuşaması sonucu Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü'nün kurulması, ardından 1905'te Galatasaray'ın kurulmasından sonra 1907-1908'de Galatasaray Kulübüne geçmiştir. 1908-1909, 1909-1910, 1910-1911 İstanbul Ligi şampiyonluklarında Galatasaray kadrosunda yer aldı. Bir dönem yurtdışında subay olarak görev yaptıktan sonra yurda dönerek 1915-1921'de Fenerbahçe'de oynadı ve Teknik Direktör'lük yaptı. Fenerbahçe Yönetim Kurulları'nda görev aldı.

1951'de bir kongrede çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı Fenerbahçe Kulübü'nden istifa edip Galatasaray Kulübü'ne geçerek Divan Kurulu Üyesi oldu. Futbolculuk, hakemlik, teknik direktörlük, yöneticilik... Futbolun hemen her kademesinde görev alan Emekli Deniz Subayı Fuat Hüsnü Kayacan Türk futbolunun unutulmazları arasında yerini aldı.