ALİ SAMİ YEN/ 1886 İstanbul - ö. 1951 İstanbul

Galatasaray Spor Kulübü'nün bir numaralı kurucu üyesi, ilk başkanı ve ilk futbolcularından olan Ali Sami Yen, Galatasaray'ın ilk kuruluşunu kendisi tertipleyerek arkadaşlarından Asım Bey'i muhasebeciliğe, Cevdet Bey'i İkinci Başkanlığa seçmiş, kendisini de Başkan yapmıştı. Aslında bu görev dağılımı arkadaşlar arasında ortak alınan karar neticesinde ortaya çıkmıştır. Ali Sami Yen Başkandır, çünkü takımın sahip olduğu bir tek top vardır ve bu topun şişirilip yağlanması, topun bakımı ki bu bakım çok önemlidir, çünkü topa yama yapmak için kıymetli ayakkabılarından deri kesip topa yama yapardı.

Bundan dolayı bu önemli görevi üstlenen kişi de başkanlığa layıktı. Cevdet Bey'i ise ikinci Başkan yapmasının sebebi formaların yıkatılmasını üstlenmiş olmasıydı. Böylelikle kurulmuştu Türk sporunun koca çınarı Türk olmayan takımları yenme hevesiyle ve Ali Sami Yen'in içinde ki spor aşkıyla. Ali Sami Yen 1905-1918'de ve 1925'de Galatasaray'a başkanlık yaptı. Ali Sami Bey'in Türk sporuna yararlı olma çabaları sadece Galatasaray Kulübü'yle sınırlı değildi.

1922'de Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın(T.İ.C.İ.) kurulmasında büyük pay sahibi olmuş ve Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakının ilk Başkanı olarak Türk sporunun gelişmesine, kitlelere yayılmasına, sporun disipline olmasına ve örgütlenmesi yönünde ki önemli çalışmalara imza atmıştır. 26 Ekim 1923 tarihinde Türk Milli Takımı ilk maçını Romanya ile Taksim Stadı'nda oynayacaktır ancak Teknik Direktörümüz yoktur. Ali Sami Bey bu maçta Milli takımımıza fahri teknik direktörlük yaparak yine bir ilke imza atmıştır. 1924 Paris Olimpiyatları'na giden Milli Takım kafilesinin başkanlığını yapan iki kişiden biridir(diğer kafile başkanı Burhan Felek).

Galatasaray, TİCİ, Milli takım derken Ali Sami Bey'in başarılı çalışmaları artık dikkatlerden kaçmamaktadır. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin 1927-1930'da başkanlığını yapan 4. isim oldu. Ömrünü Türk sporuna adamış ve kendisinden sonra ki kuşaklara çok önemli miraslar bırakan Ali Sami Yen 1951'de 65 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi.