AHMET ŞERAFETTİN(ŞEREF)/ d.1894 İstanbul- ö. 1933 İstanbul

Beşiktaş'ın Valideçeşme semtinde kurduğu Futbol kulübünün Beşiktaş'a katılmasını sağladı ve Beşiktaş'ın futbol faaliyetlerine başlamasının baş mimarı olmuştur. Beşiktaş'ın ilk kaptanı ve teknik direktörü olan Şeref Bey 1911-1925 yılları arasında teknik direktörlük görevini yürütmüştür. Şeref Bey Beşiktaş için hiçbir FEDAkarlıktan kaçınmayarak maddi manevi her alanda Beşiktaş'a destek vermeye çalışmıştır.

Şeref Bey'in Beşiktaş aşkını kısaca özetlemek gerekirse, hasta olduğu dönemde doktoru olan Enver Bey kendisine ;ah dostum Şerafettin hastasın biliyorsun. Yatakta olman gerekirken hala Beşiktaş hala Beşiktaş!... dedi doktor Enver Bey.Şeref Bey'in tek kelimelik cevabı ise; FEDA! Olmuştu. İnce bir ses tonuyla. İşte Şeref Beyin bu vermiş olduğu cevap günümüzde ki ''FEDA'' olgusunun temelidir.

Şeref Bey Beşiktaş'ın bir stadyumu olmasını da çok istiyordu Taksim stadyumunun bir bölümünün hissesini alıp Beşiktaş 'ın antrenmanlarını ve maçlarını burada yapmasını sağlamıştır. Daha sonra Çırağan Sarayının yanında ki boş araziyi Devletten kiralayarak burada Stadyum inşa etme çalışmalarına başlamışsa da ömrü bu stadyumu görmeye yetmedi. 1940'lı yıllarda tamamlanan Stada ''Beşiktaş Şeref Stadı''ismi konuldu..

İnönü Stadyumu yapılıncaya kadar Beşiktaş Maçlarını bu stadyumda oynadı. Şeref Bey sadece Beşiktaş için değil Türk Sporu içinde çok önemli çalışmalara imza atmıştı. Uluslararası arenada Türk temsilcisi olarak görev yapan ilk hakemlerden biridir.1925-1933 yılları arasında ise Türkiye Futbol Federasyonunun yönetim kurulunda çeşitli kademelerde görev almıştır.