ZÜHTÜ IŞIL/ d. 1897 İzmir - ö.1985 İzmir

İzmir'de azınlıkların elinde olan spor faaliyetlerinden etkilenerek milli ruh bütünlüğünde bir takım kurmayı hedefler ve İzmir'in ilk takımı olan Karşıyaka Spor Kulübünü, 1912 'de, ağabeyi Raşit Bey, akrabası Süreyya Bey, Refik Bey, Hüseyin Bey ve Osman Nuri Beylerle İttihat ve Terakki Cemiyetinin de desteğini alarak Karşıyaka Mumarese-i Bedenniyye adında kurmuşlardı. Kırmızı-yeşillilerin kurucu başkanı olan Zühtü Bey, takımına ve futbola doyamadan 1914'de 1.Dünya savaşı dolayısıyla askere alındı.

Galiçya ve Filistin cephelerinde savaştı, Şubat 1915'de İngilizlere esir düştü. Mısır'ın İskenderiye yakınlarında İngilizlere ait bir esir kampına gönderilir ancak, bu esaret ondaki futbol ve Karşıyaka aşkını esir edemez. Diğer esirlere öncülük ederek esirlerden kurulu bir futbol takımı kurarak adını Karşıyaka koyar ve esir kampında futbol maçları düzenler.

Mondros Müzakeresi sonucu esirliği kaldırılır ancak daha sonra Milli Mücadele yılları başlar Zühtü Bey için ve tekrar savaşa katılır. Savaşlarda gösterdiği üstün gayret , strateji ve cesareti neticesinde İstiklal Madalyası sahibi olur. Savaş yıllarından dolayı uzak kaldığı Kaf Sin Kaf'ına artık kavuşmuştu.1926-1928 'de tekrar başkanlığa getirildi ve görevi aldığı Sadi İplikçi'ye tekrar görevi devretmiştir. Kadızade Zühtü Işıl'ın hayatı filmlere konu olacak türden bir hayattır. Efsane Başkan Zühtü Bey 22.04.1985'de yaşamını yitirdi.