İSMET ULUĞ (YAVUZ) / d. 1901 İstanbul - ö. 1975 İstanbul

Yavuz İsmet (Uluğ) dönemin en iyi futbolcuları arasında gösterilmekteydi. Ancak o sadece bir futbolcu değil aynı zamanda da bir boksördü. İşgal yıllarında İngiliz Askeri boksörleriyle bir çok defa karşılaşmış ve yaptığı tüm boks maçlarını kazanmıştı. Bu durum aynı zamanda O'nu Türk halkının kahramanı yapmıştı. İsmet'in sahalardaki başarısı aynı zamanda ringlere taşınmış, bununla da yetinmeyip vatan savunması için kritik görevleride üstlenmişti.

İşgal yıllarında Askeri Tıbbiye öğrencisiyken Anadolu'ya silah, cephane ve asker sevkiyatı yapan ekipte yeralmaktaydı. Aslında bu görev Fenerbahçeli futbolcularla Tıbbiye öğrencileri arasında yapılıyordu. Yavuz İsmet ise bu köprüyü oluşturan kişiydi. Bu önemli görev İşgal kuvvetleri tarafından farkedilmesin diye gizlice yapılmaktaydı.

Hatta şüphelenen İşgal kuvvetleri komutanlığı '' Anadolu'ya Tıbbiye'den silah ve Mühimmat kaçırıyor diye haber alması üzerine İşgal Kuvvetleri Komutanı Harrington'un emriyle Tıbbiyeye yapılan baskın amacına ulaşamamıştır.'' Evet gerçektende Fenerbahçe'li sporcular Anadolu'ya silah ve cephane kaçırmaktaydılar. Ancak bu durumu İşgal Kuvvetleri fark edemedi. ve kaçırılan bu silah ve cephaneler kurtuluşumuzun bir parçası olmuştur. Yavuz İsmet ise bu kurtuluşta çok önemli bir rol oynamıştır.