Fenerbahçeli Arif Bey

Türk futbolunun nice kahramanlarından biri de kuşkusuz Fenerbahçe'li Arif idi. Çanakkale Cephesinde düşmanla korkusuzca savaşırken, yüreğinin bir köşesinde de çok sevdiği fenerbahçe ateşi yanıp tutuşmaktaydı. Cephedeyken Fenerbahçe kaptanı Galip Bey'den aldığı mektup içindeki ateşi körüklemişti. Galip Bey mektubunda tüm futbolcuların cephede olduğunu takımda usta oyuncunun kalmadığını, en azından bazı önemli maçlara gelebilmesini istemişti Arif'ten. Arif'in içi kıpır kıpır olmuştu. İçini tarifsiz bir heyecan kapladı ve soluğu komutanının yanında aldı. Komutanına durumu izah ederek iki gün izin istedi. Komutanı kulübünden yazı getirmek kaydıyla Arif’e istediği izni verdi. Arif heyecanla atına atladı ve 25-26 saat süren yolculuğun ardından İstanbul'a gelerek maça yetişti. Arif'in cepheden geldiğini bilen taraftarlar ona özel ilgi gösteriyordu o da bu ilgiyi sergilediği oyunuyla fazlasıyla hak ediyordu. Fenerbahçe maçtan galip ayrıldı. Arif'te maçtan sonra tekrar Çanakkale Cephesinin yolunu tuttu. (Maçtan sonra evine uğrayıp uğramadığı bilinmemektedir)

Savaş tüm hızıyla devam ediyordu Fenerbahçeli Futbolcular cephelerden önemli maçlara gelip tekrar cephelerine dönüyorlardı. Kimi Çanakkale'den kimi Bor'dan kimi Fikirtepe'den.... Arif Çanakkale cephesindeki görevini tamamlamış Bor'a görevlendirilmişti. Fırsat bulduğu zaman İstanbul'a maçlara geldiği sırada da takım arkadaşlarıyla birlikte Anadolu'ya gizlice silah göndermekteydi. 1919-1920 sezonunun (İşgal ve Mütareke nedeniyle tamamlanamadı) ilk maçında Fenerbahçe İdmanyurdu'yla karşılaşmaya hazırlanıyordu. Ancak maçtan önce alınan bir haberle takım futbolcuları ve seyirciler adeta yıkılmışlardı.

Fenerbahçe'nin 2 numaralı oyuncusu Arif, Bor cephesinde Şehit olmuştu. Fenerbahçeli futbolcular bu maça Arif ağabeyileri için çıkacaktı ve her ne pahasına olursa olsun bu maçı alacaklardı. Saha kenarına bir sandalye ve sandalyenin üzerine 2 numaralı forma serildi. Fenerbahçe sahaya 10 kişi çıktı ve İdmanyurdu'nu 11-0 gibi bir skorla mağlup ettiler.

Fenerbahçe'li Futbolculardan Niğde'de Şehit olan Arif Bey (Ayakta sağdan ikinci)

Fenerbahçe 1. Katibi Ömer Nazım Bey'in Arif Emirzade'ye yaktığı ağıt
Azim, sebat, metanet, işte bu
Futbolu can etmişti şahsında,
ey arkadaş... Kimdir Bu?
Şehit Arifimiz karşında,
Dur ve ağla, elini bağla yanında.
En mukaddes şehittir bu.
Öldürdüler, vazifesi başında,
Ah Fener, ne acıklı haldir bu!