AHMET BEY

Çanakkale Harbine katılan ülkemizin önemli sporcu ve spor adamlarıından Ahmet Bey (Fetgeri) 'de gerek harbde gerekse spor alanında başarılarıyla adını tarih sayfalarına yazdırdı. Sapanca doğumlu olan Ahmet Fetgeri Deniz Kuvvetlerine Asteğmen olarak katıldı. Harb sırasında Marmaray'a dipten sızmaya çalışan iki Fransız gemisinden birini batıran diğerine el koyan Deniz Kuvvetleri birliğinin içinde yeraldı. Başarılarından dolayı Çarkçıbaşı oldu. Çanakkale'de gösterdiği başarılar devam edince de Almanya'ya denizaltı konusunda eğitime gönderildi.

Beşiktaş'ın sembol isimlerinden olan Ahmet Bey Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın uluslararası Cihan Pehlivanlığı için Taksim Talimhane Meydanında yapılan Profesyonel müsabakadan önce Amatör greko-romen güreşlere katılarak sıkletinde şampiyon oldu. Ahmet Bey aktif sporculuk yaşamınından sonra Güreş Federasyonu Başkanlığı, Atletizm Federasyonu İkinci Başkanlığı , 1924, 1928 ve 1932 Olimpiyat oyunlarının Türkiye Kafile Başkanlıklarını yaptı. Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nda yönetici olarak bulundu. Bugün hala kutladığımız 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Ahmet Fetgeri Bey'in önerisiyle kabul edilerek her yıl resmi bayram olarak kutlanmaktadır.

Ahmed Bey 327(1911) alafranga güleş İstanbul şampiyonluğu amatör müsabakasında vasat cüsseliler birinciliği kazandığı zaman