Kurtdereli Mehmet / d. 1864 Deliorman, Bulgaristan - ö. 1939 Balıkesir

Deliorman'ın Türk Güreşine armağan ettiği efsane pehlivanlardan biridir. 1877'de Osmanlı-Rus savaşı nedeniyle ailesiyle birlikte Bulgaristan'dan Balıkesir'e göç ederek Kurtdere Köyüne yerleşti. Güreşe küçük yaşlarda Deliorman'da başladı. 1.90 m. boyunda, 145 Kg. ağırlığında, oldukça güçlü ve teknik güreşen bir yapıya sahipti.

Adalı Halil, Çolak Mümin, Koca Yusuf, Katrancı gibi ünlü pehlivanlarla güreşti. Adalı Halil'den sonra Kırkpınar Başpehlivanı unvanı kazandı. Avrupa'da dünyaca ünlü birçok güreşçiyle karşılaştı.

Kurtdereli Mehmet Dünya'ya meydan okuyan Hintli Güreşçi Gulem Rüstem'i yenerek büyük bir başarıya imza attı. Artık İngiltere'de karşısına rakip çıkmayınca organizatörler tarafından Almanya'da karşısına rakip çıkmayan bir başka Türk Adalı Halil'le güreştirildi.

Kurtdereli Milli duyguları oldukça kuvvetli ve çok gururlu bir pehlivandı. Avrupa'ya güreş organizasyonlarına gitmek için İstanbul'dan bir vapurla hareket etmek üzereyken Mabeyinci (Osmanlı'da Padişahın saray dışı işlerini yürüten memur) tarafından durdurularak ''Padişahın selamları var. Avrupa'da güreşirken benim Taç ve Tahtımın şerefini düşünsün'' demesi üzerine Kurtdereli'nin cevabı gecikmedi ve ''Padişahın tahtının olduğu kadar, benimde sırtımın şerefi var'' diyerek vapura binip gitmiştir...

İngiltere'de bir güreş karşılaşması öncesi, güreşi uzatması karşılığında 200 altın, ertesi güne uzatması halinde ise 500 altınla ödüllendirileceği teklif edildi. Ancak O bu teklife hiç sıcak bakmadı ve rakibini kısa zamanda mağlup etti.

Anadolu Ajansı'nın 1931'de Kurtdereli Mehmet'in Başhakem olarak katıldığı bir güreş turnuvasında ki röportajında ;

''Güreşirken bütün Türk milletini arkamda hisseder ve onun şerefini korumak için herşeyi yapardım. Ve sanki bütün Türk milletinin kuvvetinin arkamdan dayandığını hissederdim"

sözleri turnuvayı takip eden Atatürk'ün kulağına gitmiş ve takdirine şayan olmuştur. Bu sözler karşılığında Kurtdereli'ye bir mektup ve bir kısım ihtiyaçlarını karşılayacak ödül göndermiştir. Kurtdereli Mehmet Pehlivan 11 Nisan 1939'da Balıkesir'de yaşamını yitirdi. Balıkesir'de Kurtdereli Mehmet adına bir okul ve bir spor salonu yaptırıldı.