Kel Aliço - Koca Yusuf Güreşi

Er Meydanlarının gelmiş gelmiş en büyük pehlivanlarından biri olan Kel Aliço nam-ı değer Gaddar Aliço Kırkpınar'a 27. başpehlivanlığını kazanmak için gelmişti. 26 yıl aralıksız başpehlivanlık onun olmuştu. Hatta son yıllarda karşısına çıkacak güreşçi bile yoktu. Hiç güreşmeden Başpehlivanlık ünvanını alıp evine dönmekteydi.

Ta ki genç bir güreşçi çıkıp başa güreşeceğim diye ısrar edince er meydanına akın etmiş binlerce seyirci şaşkınlığını gizleyemedi. Bu duruma Aliço'da çok şaşırmıştı. Cazgır "Deliormanlı Yusuf" diye tanıtmıştı genç pehlivanı.

Herkes bu genç pehlivanı Aliço'nun kaşla göz arasında çayırlara sırtüstü sereceğini düşünmüştü. Oysa O cüsseli ve genç pehlivan öylesine bir güreş çıkarmıştı ki yıllardır dişine göre bir rakip bulamamanın verdiği rehavet ve idmansızlık içinde olan Kel Aliço dakikalar ilerledikçe yorulmaya ve zorlanmaya başlamıştı bile.

Nice yılların Gaddar Aliço'su acı bir sona doğru yaklaşmaktaydı. Bu duruma cazgırlar dahil tüm izleyenler razı gelmemişti. Havanın karardığını bahane ederek Aliço taraftarları güreşi bitirtmek istiyordu ancak Aliço bu duruma itiraz etti.

- '' Bu kızancığa yenilmek kaderimde varsa bırakın yensin beni'' diye gürlemişti. '' Hem artık bu meydanlardan çekileceğim ben. Aliço'yu yenme talihini bu koca kızan nerde bulacak be '' diyerek taraftarlarını susturdu.

Herkes dona kalarak çok şaşırmıştı bu sözlere. Deli Ormanlı Yusuf bu sözler karşısında çok duygulanmıştı. Ağlamamak için kendini zor tutmaktaydı. Tarifsiz bir heyecan içinde Aliço'nun ellerine sarılıp öpmüştü. Sonra titrek bir sesle ;

- Ustaların ustası, pehlivanların pehlivanı, benim koçyiğit ağam, gel şu güreşi bırakalım. Sen bu sözlerle beni yendin. Elimde ayağımda derman koymadın. Bu sözlerinden sonra ben seninle güreş tutamam artık. İstersen sen sırtımı tut vur yere ağam.'' dedi.

Genç pehlivanın bu sözleri de Kel Aliço'yu çok duygulandırmıştı ki Aliço'da Deliormanlı Yusuf'a ;

-'' Bu meydan bundan sonra senindir Yusuf. Senin gibi bir pehlivan ortaya çıktıktan sonra gözüm arkada kalmadan ayrılabilirim Ermeydanlarından. Bu seneki ödülde Başpehlivanlıkta senindir kızancağızım.'' diye konuştu.

Deliormanlı Yusuf bu duruma asla yanaşmamıştı.-'' Haşaaa... Ustaların ustası , ağam. Seni yendimmi ki başpehlivanlık benim olsun. O yine senin hakkındır ağam.''dedikten sonra yenişemeyen bu iki güreşçiye Kırkpınar ağası ve ileri gelenleri toplanarak zorla ikna edebildiler. İkna sonucunda Kırkpınar Başpehlivanlık unvanı Kel Aliço'ya , Baş ödülüde Koca Yusuf diye er meydanlarında nam salacak Deliormanlı Yusuf'a verilmişti. o günden sonra Kel Aliço Ermeydanlarına veda etmişti.