Osmanlı Devleti İlk Kez Olimpiyatlarda ve Vahram Papazyan'ın Örnek Davranışı 1912

Osmanlı Devleti savaşlarla meşgul olurken bir taraftan da gerek ulusal gerekse uluslararası birimleri, faaliyetlerine çok kısıtlı imkanlar doğrultusunda devam ediyordu. Bu faaliyetlerin birisi de 1912 'de Stocholm'de yapılacak olan Olimpiyat oyunlarına katılmaktı. Osmanlı Milli Olimpiyat Komitesi bu oyunlara katılma kararı almıştı ancak oyunlara ne gönderecek sporcusu ne de maddi imkanları bulunuyordu. Selim Sırrı Bey tarafından gazetelere ilan verilerek hevesli Türk gençleri olimpiyat oyunlarına katılmaya davet edildi. Harbiye Nezareti Oyunların Askerlikle bir ilgisi olmadığından dolayı yapılacak masrafın yerinde olmayacağını Selim Sırrı Bey'e bildirmişti. Olimpiyat Oyunlarına Katılacak Osmanlı Devletini temsil edecek sporcuların kendi yol masraflarını karşılamaktan başka çare kalmamıştı. gazetelere verilen ilanlara sadece iki kişi başvuru yapmıştı.

Bunlar iki ermeni asıllı Türk vatandaşı Mıgır Mıgıryan ve Vahram Papazyan'dı. Bu iki sporcu stocholm'a kendi imkanlarıyla gitmişlerdi caddelerde gezerken Vahram Papazyan'ın dikkatinden kaçmayan bir hadise gelişti. Şehir sokaklarında Türk Bayrağı Asılı değildi.

Vahram Papazyan bu durumu hemen Stocholm sefaretine bildirmiş şehrin sokaklarına ve stadyumuna Türk Bayraklarının çekilmediği takdirde Oyunlara katılmayacağını bildirmişti. Sefir Ahmed Bey Durumu derhal İsveç Milli Olimpiyat Komitesine bildirmiş Olimpiyat Komitesi de Organizasyon Komiteside özür beyan edip bayrakların asılmasını sağlamışlardır. Yoksulluktan dolayı Milli takımı temsil edecek sporcularımızın atletlerinde ay-yıldız bayrak simgemiz yoktur. Vahram Papazyan'ın Kırmızı atletine Sefire Hanım kendi elleriyle Ay-Yıldız dikerek 1500m. yarışına katılmasını sağlamıştı...