İlk Türk Futbol Takımı Black Stacking (Siyah Çoraplılar) Sahada 1901

İstanbul'da yaşamlarını sürdüren azınlık milletleri Müslüman Türk gençlerine oranla sosyal açıdan çok daha rahat bir sosyal yaşantı içerisindeydiler. Bu sosyal yaşam içinde rahatlıkla bir araya gelip futbol maçları tertipleyen azınlık gruplar Türk gençlerinin de fazlasıyla ilgisini çekmekteydi ancak baskı rejimi içinde olan Osmanlı Devleti'nin gençleri maalesef bu tür etkinliklerde rol alamamaktaydı.

Kendi ülkesinde başka milletlerin daha özgürce yaşamasını içine sindiremeyen birkaç Türk genci Fuat Hüsnü Kayacan ve Reşad Danyal önderliğinde bir araya gelerek futbol takımı kurmak ve yabancı azınlıklara karşı futbol maçları düzenleme isteği doğrultusunda bir futbol takımı kurarak içlerinde ki ateşi söndürme hevesi içerisine girdiler ve Black Stocking Football Club adıyla bir Takım oluşturdular.

Takımın adının İngilizce oluşundaki ana neden Sultan II. Abdülhamit'in ülkedeki güvenliği maksimum seviyede tutmak için uyguladığı istibdat rejiminden gizlenmek için başvurulan bir yoldu. Gizlice yapılan birkaç toplantı ve idman sonrasında 26 Ekim 1901 Cumartesi günü Papazın Çayırında bir Rum takımıyla yapılan maç 5-1 Siyah Çoraplıların mağlubiyetiyle sonuçlandı.

Maç biter bitmez Şeyh Ali Şamil'in (Abdülhamit'in baş Jurnalcisi)hafiyeleri nereden öğrenmişlerse öğrenmişler ve maç yapılan sahayı basarak futbolculardan bazılarını yakalamıştı. Bu olay Siyah Çoraplıların ilk ve son maçı olarak Türk Spor Tarihinde ki yerini almıştı.